11.10.2014

Preliminarii EURO 2016: Romania rateaza pe final victoria cu Ungaria TOT MECIUL AICI !!!

Preliminarii EURO 2016: Romania rateaza pe final victoria cu UngariaFoto: DigiSport

Echipa nationala a Romaniei a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Ungaria, in grupa F a preliminariilor pentru EURO 2016. Romania a facut o prima repriza excelenta, dar apoi s-a retras inexplicabil si a fost egalata de o echipa mica a Ungariei, care a tras de timp pe final.
Duelul marilor orgolii a avut la start doua echipe aflate in situatii diametral opuse. Romania venea dupa o victorie in Grecia, in timp ce maghiarii doreau sa spele rusinea infrangerii de pe teren propriu cu Irlanda de Nord.

Victor Piturca a surprins in echipa de start, trimitandu-i printre titulari pe Goian si Rusescu. Primul a iesit accidentat dupa doar cateva minute, in timp ce Rusescu s-a dovedit a fi o carte buna a selectionerului.

Cu un Sanmartean sclipitor, "tricolorii" au incercat sa-i deschida cat mai mult pe unguri, iar centrarile lui Rat sau Chipciu au creat mereu panica in careul vecinilor nostri.

Posesia a fost covarsitoare in favoarea noastra, dar maghiarii s-au inchis destul de bine in defensiva si au blocat culoarele spre poarta veteranului Kiraly.

In schimb, ungurii au fost absenti pe jocul pozitional, insa ne-au creat probleme la fazele fixe. De altfel, in minutul 39 ei au si avut un gol anulat corect pentru o pozitie de ofsaid.

"Tricolorii" au reusit in cele din urma sa deschida scorul in minutul 45, cand Sanmartean l-a gasit excelent pe Rat, iar acesta a centrat in fata portii, de unde Rusescu a punctat fara probleme.

Romania a intrat astfel la pauza cu un avantaj de un gol, dupa o repriza in care Sanmartean a fost incantator. La primul meci in tricolor dupa o pauza de 3 ani, mijlocasul Stelei a amintit de repriza fabuloasa facuta de Hagi in 1999, cand a revenit la nationala in meciul cu Ungaria, la insisistentele lui Adrian Paunescu.

In partea secunda, nationala noastra a facut pasul inapoi, ungurii au fost ceva mai curajosi, iar spectacolul a disparut brusc, mai ales ca Sanmartean a acuzat probleme fizice.

Pe fondul unui joc inchis, Romania a mai inscris o data in minutul 69, printr-o lovitura de cap superba a lui Rusescu, dar reusita a fost anulata corect pentru o pozitie de ofsaid.

In cele din urma, ungurii au reusit sa egaleze in minutul 80, dupa o lovitura libera de la 25 de metri batuta de Dzsudzsak, care a trimis langa bara.

S-a terminat 1-1, dupa un meci pe care l-am avut in mana, in care fotbalul a disparut dupa iesirea lui Sanmartean. Ungaria nu a jucat nici ea nimic, dar a obtinut un punct pe fondul retragerii noastre.

Dupa primele doua etape, Romania are 4 puncte, in timp ce Ungaria are un punct.

Urmatorul meci al echipei nationale va avea loc marti, de la ora 21:45, pe terenul Finlandei.

ROMANIA - UNGARIA 1-1

90+4 - Final de meci!

90+2 - Tozser si Rat vad cartonasul galben.

90+1 - Korzcmar vede cartonasul galben. Ungurii au sarit la bataie cu jucatorii nostri.

90 - Patru minute suplimentare.

90 - Chipciu vede un cartonas galben stupid.

87 - Sansa mare pentru unguri! Chiriches greseste, iar Nikolici trage periculos. Tatarusanu scoate cu greu in corner.

86 - Portarul Kiraly vede cartonasul galben pentru trageri de timp.

84 - Schimbare Romania: Stancu intra in locul lui Maxim.

82 - GOL UNGARIA! Lovitura libera pentru unguri de la 25 de metri, Dzsudzsak suteaza langa bara si inscrie! Tatarusanu putea face mai mult!

80 - Grigore vede cartonasul galben.

79 - Maxim primeste bine in careu, dar se incurca in driblinguri si pierde momentul decisiv.

77 - Schimbare Ungaria: Tozser intra in locul lui Gera.

76 - Centrare periculoasa in careul nostru, Grigore da pe langa minge, dar scapam cu fata curata.

74 - Elek vede si el cartonasul galben.

72 - Corner pentru maghiari, Tatarusanu iese si boxeaza.

69 - GOL ANULAT ROMANIA! Rusescu marcheaza un gol superb cu o lovitura de cap in vinclu, dar reusita e anulata corect pentru un ofsaid!

69 - Juhasz vede cartonasul galben.

66 - Schimbare Romania: Tanase intra in locul lui Sanmartean.

64 - Raul Rusescu cade in marginea careului advers, dar nu primeste fault.

63 - Schimbare Ungaria: Lovrencsics iese si-i lasa locul lui Simon.

62 - Ungurii joaca ceva mai bine in partea secunda, dar incep sa se precipiteze.

59 - Romania pleaca pe contraatac, dar Chipciu greseste pasa decisiva.

57 - Chiriches revine pe teren.

55 - Chiriches are probleme grave la mana si are nevoie de ingrijiri medicale!

52 - Pintilii intervine extraordinar si il blocheaza pe Nikolici in careul nostru!

51 - Varga vede cartonasul galben.

Incidente grave la Romania - Ungaria: batrani si copii, snopiti in bataie de fortele de ordine (Foto Socant)

50 - Ungurii produc din nou pericol la o faza fixa, dar scapam si de data aceasta.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Ungaria: Nikolici intra in locul lui Stieber.

45+2 - Pauza pe National Arena! Conducem dupa o prima repriza sclipitoare facuta de Sanmartean!

45 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL ROMANIA!!! Raul Rusescu inscrie!!! Sanmartean ii face sah-mat pe unguri cu o pasa peste aparare pana la Rat, acesta centreaza perfect, iar Rusescu inscrie imparabil sub bara din 7 metri!!!

43 - Chiriches pierde o minge, dar Sanmartean recupereaza extraordinar.

39 - GOL ANULAT UNGARIA! Maghiarii inscriu cu o lovitura de cap, dar de la margine se ridica fanionul pentru ofsaid! Decizie corecta!

37 - Ce sansa irosim! Chipciu e gasit intr-o pozitie buna, centreaza periculos, dar din nou nu bagam mingea in poarta!

36 - Sanmartean face o faza DEMENTIALA, a driblat trei adversari, a patruns in careu, dar a fost blocat in momentul centrarii!

34 - Corner pentru Romania, Grigore reia cu capul pe langa poarta de la 10 metri.

31 - Gardos vede cartonasul galben.

30 - Incercam o schema, mingea ajunge la Grigore, dar acesta este in ofsaid.

29 - Chipciu patrunde in banda stanga si obtine o lovitura libera.

26 - Gera vede un cartonas galben pentru un fault meschin asupra lui Sanmartean.

22 - Sanmartean dribleaza sase adversari, paseaza la Maxim, dar acesta centreaza imprecis. Mingea ajunge la Rat, care trage in bratele portarului de la 25 de metri.

20 - Ungurii bat lamentabil lovitura libera, scapam cu fata curata.

18 - Hoban vede galben pentru un fault la marginea careului. Pericol la poarta lui Tatarusanu.

17 - Gardos le ofera ungurilor un corner dupa o neatentie. Respingem fara probleme de la prima bara.

15 - Ce sansa!!! Maxim e gasit ideal in careu, car trage cu piciorul stang puternic pe langa poarta! Pozitie ideala, ce pacat!

14 - Chiriches primeste aplauze la scena deschisa dupa ce salveaza o minge gresita de Gardos.

11 - Chipciu primeste intr-o pozitie ideala, centreaza in fata portii, dar nimeni nu este acolo!

11 - Pe stadion este un adevarat bombardament ce dureaza de mai bine de o ora. De la statia de amplificare se fac apeluri disperate pentru ca fanii sa inceteze.

10 - Sanmartean centreaza din partea dreapta in bratele portarului.

8 - Maxim este lovit cu gheata in cap de Elek, dar arbitrul nu ia masuri disciplinare.

6 - Sanmartean bate un corner, maghiarii resping de la prima bara.

5 - Schimbare Romania: Goian iese accidentat si ii lasa locul lui Gardos.

3 - Ce ocazie!!! Rat scapa in partea stanga, centreaza bine, dar ungurii resping dramatic!

Romania - Ungaria: Moment rusinos pe National Arena - ce s-a intamplat la cele doua imnuri

2 - Arbitrul opreste jocul pentru scurt timp dupa ce portarul maghiar ii inmaneaza o bricheta aruncata din tribune.

1 - Fluier de start!

18:54 - Cele doua echipe intra pe teren! Atmosfera este superba pe National Arena!

Scandal intre romani si maghiari: FRF a depus plangere la UEFA!

18:10 - Prima altercatie de pe stadion! Fanii lui Dinamo arunca spre sectorul in care sunt maghiarii cu torte si petarde, potrivit TVR. Se aud bubuituri la foc automat! Jandarmii intervin, in timp ce fanii romani scandeaza: "Afara, afara, cu ungurii din tara!"

Partida se disputa pe National Arena in fata a peste 50 de mii de spectatori, printre care se vor afla si 3.000 de unguri.

Echipele de start:
Romania: Tatarusanu - Chiriches, Goian, Grigore, Rat (c) - Pintilii, Hoban - Maxim, Chipciu, Sanmartean - Rusescu

Rezerve: 1. Pantilimon, 23. Lung jr., 2. Moti, 4. Luchin, 10. Tanase, 11. Torje, 13. Keseru, 14. Latovlevici, 16. Gardos, 18. Prepelita, 19. Stancu, 22. Enache

Ungaria: Kiraly - Varga J., Juhasz, Korcsmar, Kadar - Gera, Elek - Lovrencsics, Stieber, Dzsudzsak - Szalai.

Rezerve: Denes, Krisztian, Korhut, Fiola, Tozser, Megyeri, Kalmar, Gyurcso, R.Varga, Nikolic, Priskin, Kovacs.

In aceasta seara, in grupa F se vor mai disputa meciurile Finlanda - Grecia si Irlanda de Nord - Feroe, de la ora 21:45.

In Romania, meciul va fi televizat de TVR 1, in timp ce in Ungaria de postul M1.

Clasamentul grupei F dupa prima etapa: 1. Finlanda 3p, 2. Irlanda de Nord 3p, 3. Romania 3p, 4. Feroe 0p, 5. Grecia 0p, 6. Ungaria 0p.

La EURO 2016 se califica automat primele doua clasate, in timp ce locul trei disputa baraj.